شرایط مهاجرت شغلی به آلمان

شرایط عمومی مهاجرت به آلمان

با توجه به هدفتان از سفر به آلمان و مشخص شدن نوع ویزا، شرایط مهاجرت به این کشور متفاوت خواهد بود. آلمان عضو معاهده شینگن است و به منظور مهاجرت به این کشور باید ویزای شینگن را دریافت کنید.

اقتصاد با ثبات و رو به پیشرفت آلمان

آلمان یکی از با ثبات‌ترین اقتصادهای حوزه یورو را داراست. تولید ناخالص داخلی آلمان بیش از 3400 میلیارد یورو است و نرخ بیکاری 3 در این کشور تنها 3% است. بدیهی است یکی از نشانه‌های ثبات اقتصادی، نرخ تورم است که در این زمینه نیز آلمان با نرخ تورم 1.5% سالیانه یکی از بهترین اقتصادهای اروپا است.

جاذبه‌های گردشگری و طبیعت زیبا

آلمان به دلیل پیشینه تاریخی خود و قرارگیری در قلب اروپا، دارای جاذبه‌های گردشگری جذابی است. قلعه‌ها و کلیساهای بازمانده از قرون پیش، رودخانه‌های زیبا، شهرها و بناهای تاریخی چشم‌نواز، کوه‌ها و صخره‌های دیدنی همه از جاذبه‌های بینظیر آلمان هستند.

تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان

متقاضیان ایرانی پس از گذراندن دوره پیش‌ دانشگاهی و بدون نیاز به قبولی در کنکور ایران، می‌توانند برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان اقدام کنند. تحصیل دوره کارشناسی آلمان بسته به رشته و دانشگاه محل تحصیل می‌تواند بین 3 تا 4 سال به طول انجامد. دانشجویان این مقطع اجازه کار پاره‌ وقت به مدت 20 ساعت در هفته را خواهند داشت. شهریه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این مقطع نیز معمولاً بین 10 هزار یورو تا 26 هزار یورو است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان

در اکثر رشته‌ها و دانشگاه‌های این مقطع به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می‌شود و بنابراین دانشجو باید مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 یا مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B2 را ارائه دهد. اگر در دانشگاه‌‌های دولتی آلمان تحصیل کنید تنها کافی است مبلغی حدود 400 تا 600 یورو بابت ثبت نام خود پرداخت کنید و در نتیجه نیازی به پرداخت شهریه نخواهد بود. اما هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این مقطع بین 6 هزار یورو تا 9 هزار یورو است. تحصیل در دوره کارشناسی ارشد بین 1 تا 2 سال به طول می‌انجامد و به عنوان دانشجو اجازه کار پاره ‌وقت به مدت 20 ساعت در هفته را خواهید داشت.

تحصیل در مقطع دکتری آلمان

برای تحصیل در این مقطع باید رزومه علمی قوی و مقالات ISI ارائه دهید. تحصیل دکتری در آلمان بین 3 تا 5 سال به طول می‌انجامد و به منظور انجام پروژه پایان‌نامه دکتری نیز باید استاد راهنما انتخاب کنید. برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل 7 ارائه دهید. لازم به ذکر است که تحصیل دکتری در آلمان به عنوان شغل در نظر گرفته شده و می‌توانید حقوق دریافت کنید.